نحوه تغییر و تنظیم DNS در پلی استیشن ps4 و ps5

نحوه تغییر و تنظیم DNS در پلی استیشن ps4 و ps5

یکسری از بازی های پلی استیشن در نت ایران اجرا نمی شوند، یعنی انگار به نت وصل نمی شوند، برای رفع این مشکل نیاز به تغییر و تنظیم DNS در پلی استیشن ps4 و ps5 داریم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که DNS چیست و با نحوه تغییر DNS در پلی استیشن آشنا شوید.

DNS چیست ؟

DNS به معنای “سیستم نام‌گذاری دامنه” است که در اینترنت استفاده می‌شود. وظیفه‌ی اصلی DNS این است که نام‌های دامنه مانند example.com را به آدرس‌های آی‌پی (آدرس‌های اینترنتی به صورت عددی) که برای ماشین‌ها قابل فهم هستند، ترجمه کند. به این ترتیب، وقتی کاربر یک نام دامنه را در مرورگر وارد می‌کند، DNS مسئول ترجمه آن نام دامنه به آدرس آی‌پی مرتبط با سرور موردنظر است تا اتصال به سایت یا خدمات موردنظر برقرار شود. در واقع، DNS به عنوان یک دلیل مهم برای قابلیت دسترسی به سایت‌ها و خدمات در شبکه جهانی اینترنت عمل می‌کند.

دلیل وجود DNS در پلی استیشن

در کنسول پلی‌استیشن، سیستم DNS برای ارتباط با اینترنت و دسترسی به خدمات آنلاین بسیار مهم است. اینجا چند دلیل برای وجود DNS در پلی‌استیشن آمده است:

۱. بهبود تجربه آنلاین: با استفاده از DNS، پلی‌استیشن به طور خودکار می‌تواند به سرورهای موردنظر برای بازی‌ها و خدمات آنلاین متصل شود. این کار باعث بهبود تجربه بازی آنلاین می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد با دیگران در سراسر جهان بازی کنند.

۲. بهبود پیشرفت تکنولوژی: با پیشرفت تکنولوژی و افزایش قابلیت‌های پلی‌استیشن، نیاز به دسترسی به اینترنت برای دانلود بازی‌ها، بروزرسانی‌ها، محتواهای جدید و اتصال به خدمات آنلاین افزایش یافته است. DNS به این پیچیدگی‌ها کمک می‌کند و به کاربران امکان دسترسی آسان به این منابع را می‌دهد.

۳. پشتیبانی از امکانات آنلاین: در پلی‌استیشن، امکانات آنلاین مانند بازار آنلاین، بازی‌های چندنفره، محتواهای قابل دانلود و رقابت‌های آنلاین ارائه شده‌اند. DNS به این امکانات ارتباط ایجاد می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد به طور سریع و آسان به این امکانات دسترسی پیدا کنند.

به طور خلاصه، وجود سیستم DNS در پلی‌استیشن به بهبود تجربه آنلاین، ارتباط با سرورهای موردنظر و دسترسی به امکانات آنلاین کمک می‌کند.

دلیل تغییر DNS در پلی استیشن چیست؟

دلایل زیادی برای تغییر DNS در پلی استیشن وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

کاهش تأخیر یا پینگ شبکه

بسیاری از گیمرها هنگام مواجهه با مشکلات اتصال مانند پینگ، ترجیح می‌دهند که تنظیمات DNS خود را تغییر دهند. در واقع تغییر سرورهای DNS یکی از مراحل اصلی عیب‌یابی است که همیشه توصیه می‌شود.

به‌طور پیش فرض پلی استیشن شما از سرورهای DNS ارائه دهنده خدمات اینترنت مرتبط استفاده می‌کند و در بیشتر مواقع نیز به خوبی عمل می‌کند. با این حال گاهی ممکن است برخی از این سرورها به کندی کار کنند یا نامعتبر باشند.

برای رفع این مشکل می‌توانید از سرورهای DNS جانبی مانند سرورهای Google و سایر شرکت‌ها استفاده کنید. به‌طور معمول این سرورها قابل اعتمادتر از DNS استاندارد ISP شما هستند. یکی از سریع‌ترین سرورهای DNS سرورهای Cloudflare هستند.

بهبود عملکرد شبکه

همان‌طور که در بالا گفتیم بسیاری از اوقات DNSهای جانبی بهتر از DNSهای ISP شما عمل می‌کنند. اگر می‌خواهید با مشکلات اتصال اینترنت و پینگ در هنگام استفاده از پلی استیشن مواجه نشوید، توصیه می‌کنیم که اتصال اینترنت را مجدداً راه‌ اندازی کرده و از یک سرور DNS پر سرعت استفاده کنید.

دو سرور DNS اولیه primary و ثانویه secondary وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید.

نحوه تنظیم و تغییر DNS در پلی استیشن

تغییر تنظیمات DNS در پلی استیشن به سادگی رفتن به تنظیمات شبکه کنسول و تایپ اطلاعات مورد نیاز است. با این حال قبل از انجام این عمل از معتبر بودن سرورهای DNS مورد نظر مطمئن شوید. پس از انتخاب سرور DNS مورد نظر مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا به صفحه اصلی PS4 بروید.
  • وارد Settings شوید.

نحوه تغییر و تنظیم DNS در پلی استیشن ps4 و ps5

  • به Network بروید.
  • گزینه Set Up Internet connection را انتخاب کنید.

نحوه تغییر و تنظیم DNS در پلی استیشن ps4 و ps5

  • اگر اتصال کابلی دارید گزینه Use LAN Cable و در غیر این صورت Use Wi-Fi را انتخاب کنید.
  • در صفحه تنظیمات اتصال Custom را انتخاب کنید.

نحوه تغییر و تنظیم DNS در پلی استیشن ps4 و ps5

  • حال Automatic را انتخاب کنید.
  • در صفحه جدید در زیر DHCP Host Name بر روی گزینه Do Not Specify کلیک کنید.

نحوه تغییر و تنظیم DNS در پلی استیشن ps4 و ps5

  • در زیر قسمت تنظیمات DNS بر روی Manual ضربه بزنید.
  • DNS اولیه و ثانویه را در قسمت مربوطه وارد کنید.

نحوه تغییر و تنظیم DNS در پلی استیشن ps4 و ps5

آیا تغییر DNS در پلی استیشن کار درست و ایمنی است؟

تغییر DNS در پلی استیشن هیچ مشکلی برای بازی‌ها، برنامه‌ها، فایل‌ها یا پوشه‌های شما ایجاد نمی‌کند. با این‌حال توصیه می‌کنیم که هنگام انتخاب سرور DNS شرکت‌های با سابقه را انتخاب کنید. اکثر کاربران از سرورهای Google DNS (8.8.8.8 و 8.8.4.4) استفاده می‌کنند. شرکت‌هایی مانند Cloudflare و OpenDNS هم به همان اندازه خوب عمل می‌کنند و مورد اعتماد هستند.

برای اینکه بتوانید بازی های کنسول پلی استیشن ps4 و ps5 را خریداری کنید می توانید با خرید گیفت کارت پلی استیشن این کار را انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید